Jadwiga Szczęsna /później z męża Frydrych/ urodziła się w Bronowie - w parafii Wizna - w 1899 roku. Była najmłodszym - ostatnim z trojga dzieci Józefa Szczęsnego i Józefy z domu Strzemieczna. W roku 1908 Szczęśni przenoszą się do Łomży, kiedy ich najstarszy syn Czesław ma rozpocząć naukę w Łomżyńskim Gimnazjum. Po ukończeniu szkoły podstawowej Jadwiga też idzie do gimnazjum tak jak jej starsze rodzeństwo - Czesław i Genowefa . Kończy je w 1917 roku.

Jadwiga Szczęsna - Łomża 1913 rok. Zdjęcie z pierwszej klasy Gimnazjum w Łomży.

 

21-letnia Jadwiga Szczęsna rozpoczyna swoją pierwszą pracę, 01 stycznia 1920 roku w inspektoracie skarbowym, w Łomży, na stanowisku młodszego urzędnika.

Nominacja Jadwigi Szczęsnej na urzędnika skarbowego w Inspektoracie Skarbowym w Łomży

 

W lipcu 1920 roku prąca w kierunku Warszawy armia sowiecka dociera na przedpola Łomży. Jadwiga - wraz z innymi łomżyńskimi kobietami - śpieszy z pomocą rannym żołnierzom, niezdolnym do ucieczki o własnych siłach z pola rażenia /łąk nad rzeką Narwią/. To tu w tym czasie poznaje swojego przyszłego męża - Mariana Frydrycha - kiedy bierze czynny udział w obronie Łomży, wspomagając akcje Łomżyńskiego 33 Pułku Piechoty, gdzie Marian jest młodszym oficerem, w stopniu podporucznika a jej starszy brat Czesław, oficerem w stopniu porucznika.

Łomża, rok 1921. Jadwiga Szczęsna - po prawej - w towarzystwie swego brata Czesława i jego świeżo poślubionej żony Zofii z domu Sienkowskiej.

 

W 1922 roku Jadwiga zostaje żoną Mariana Frydrycha i zamieszkuje z nim w budynku na ulicy Polowej w Łomży - przydzielonym 33 Pułkowi Piechoty - gdzie po II Wojnie Światowej mieściła się Wojskowa Komenda Uzupełnień.

W 1923 roku, Jadwidze i Marianowi Frydrych rodzi się ich jedyne dziecko - syn Marian-Ryszard.

Niestety życie Jadwigi kończy się, kiedy ma tylko 25 lat. Między nią i Marianem dochodzi do sprzeczki, w której Jadwiga oskarża go o zbyt bliską zażyłość z inną kobietą. Jadwiga kieruje pistolet Mariana w swoje piersi i pociąga za spust. Staje się to dwie godziny przed balem - na który właśnie oboje się szykowali - organizowanym przez 33 pp na sierpniowe, rocznicowe święto pułku w 1924 roku.

Trzy lata po śmierci Jadwigi Marian poślubia Hipolitę Bursa z domu Stypułkowską - wdowę po zmarłym tragicznie majorze Gwidonie Bursa. Ich małżeństwo trwa 14 lat i jego owocem są dwie córki. Końcem drugiego małżeństwa Mariana jest jego śmierć, kiedy to poległ 18 września 1939 roku w Dąbrowie Starej, w trakcie walk kampanii wrześniowej 1939 roku.

Jadwiga została pochowana w Łomży na katedralnym cmentarzu parafialnym.

 

 

   
 

Copyright ©2016 Waldemar Obrycki MyRodzina.org , Site Design- Waldemar Obrycki All Rights Reserved